Havalandırma Sistemi Çeşitleri Nelerdir? Havalandırma Yöntemleri

Blog Details

Havalandırma Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Her ortamda kullanım oranı değişen havalandırma sistemleri ürünlerinde en çok tercih edilen mekanik havalandırma sistemleridir.Mekanik havalandırma sistemlerinin en çok tercih edilmesi ortamda bulunan toz parçacıklarını,kötü hava moleküllerini,dış ortamdan temiz hava alarak mekanik yollarla dışarıya atar.Bu sistem aynı zamanda ortamın sıcaklık durumunu ve nem dengesini sağlamasında  önemli katkı sağlayıp ortamda bulunan canlıların ısı derecesinde önemli bir rol oynar.

Havalandırma işlemi için 3 farklı yöntem mevcuttur. Bunlar;

-Doğal Havalandırma
-Mekanik Havalandırma
-Doğal-Mekanik Havalandırma

Doğal Havalandırma Sistemi 

Doğal Havalandırma Sistemi dış ortamdan gelen havanın kapalı mekana girip çıkmasıyla oluşan hava silkülasyonunun doğal olarak yapılan hava akışına denir.

Mekanik Havalandırma

Mekanik Havalandırma,doğal havalandırmanın yetmediği alanlarda devreye giren havalandırma sistemi yöntemidir.Bulunan ortamda oksijen sirkülasyonu olmadığında kullanılan mekanik havalandırma sistemi sizi bu sıkıntıdan kurtaracak temiz hava almanızda çok büyük yardımcı olacaktır.

Doğal-Mekanik Havalandırma

Doğal-Mekanik Havalandırma,kötü havanın doğal yolla hava sirkülasyonuna girip mekanik hava sistemiyle çıkıp dışarıdan gelen temiz havayı hem doğal hem mekanik bir şekilde ulaştırma sistemine denir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ev Havalandırma Sistemleri Nelerdir?

Ev havalandırma sistemleri,damlama menfezlerinden,pasif baca havalandırması veya ısı geri kazanımlı mekanik havalandırmaya kadar bir sürü  çeşidi olan havalandırma sistemleridir.

Ev ortamında bulunan kirlenmiş hava parçacıkları,nemli ve rahatsız edecek durumunda olması,solunum sağlığı açısından ciddi derecede risk taşıyabilmektedir.Evlerde genel olarak kullanılan kontrolsüz havalandırma olarak adlandırılan doğal havalandırma yapılır.Ortamda bulunan canlılar tarafından yönetilen,istediği gibi havalandırma sistemini kendine özel duruma ayarlaması sistemine kontrollü havalandırma denilmektedir.

Lokal Havalandırma  Sistemleri Nelerdir?

Lokal havalandırma sistemleri,tozlu ortamda en çok tercih edilen lokal havalandırma sistemi kirli ve pis havanın ortama yayılmadan kaynağından alarak dışarı ortama atmak amacıyla kurulan sistemlerdir. Bu sistem hava temizleyiciler,emici ağızlar,hava kanalları ve fan parçalarından oluşmuştur.


Suni Havalandırma Sistemleri Nelerdir?

Suni havalandırma diğer adıyla yapay havalandırma olarak adlandırılan sistemler aspiratör,fan,vantilatör vb. parçalarla olur.Genellikle kapalı ve hava akışının olmasının zor olduğu mekanlarda kullanılır.Kirli hava,hava silkülasyonuyla beraber dışarı atılıp onun yerine temiz hava girilmesinin en önemli neden olmasını gerektiren parçasıdır.


 Çapraz Havalandırma Ne Demek?

Çapraz havalandırma,bir ortamda doğal olarak oluşan havalandırma biçimini ifade eder.Çapraz havalandırma için temel gereksinimler,hava silkülasyonu için bir giriş çıkışın olması ve ortama giren hava basıncının,çıkan havanın basıncından farklı olması gerekmektedir.En basit haliyle bu basınç farkı bir odadaki iki pencerenin açık olduğu ve farklı yönlere bakması durumunda ortaya çıkar.


Yatay Havalandırma Sistemi Nedir?

Yatay havalandırma sistemi,en sade dille bir ortamın sıralı bir şekilde havalandırmasına yarayan sistemlere denilmektedir.

Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
5 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5

Önerilen Yazılar

TSE Belgeli Baca Sistemleri 22 May 2024

TSE Belgeli Baca Sistemleri

Güvenli ve verimli baca sistemleri için TSE belgeli hizmetlerimizden faydalanın. Uzman ekiplerimizle profesyonel montaj ve bakım hizmetleri sunuyoruz.

Devamını Oku
Soğutma Sistemleri 14 May 2024

Soğutma Sistemleri

Soğutma sistemleri çözümlerimizle tanışın! Enerjinizi ve konforunuzu arttırın.

Devamını Oku
Isıtma Sistemleri 14 May 2024

Isıtma Sistemleri

Isıtma sistemleri çözümleri sayesinde enerji verimli çözümlerle tanışın, tasarruf edin!

Devamını Oku
Isı Yalıtımı Hizmeti 14 May 2024

Isı Yalıtımı Hizmeti

Ev ve iş yerleriniz için üstün ısı yalıtım çözümleri sunuyoruz. Enerji maliyetlerinizi azaltın ve yaşam konforunuzu artırın!

Devamını Oku

Son Yazılar

Bir Yorum Yap